תקנים ובטיחות בנושא מדרגות מתכת

 
מדרגות יפות, איכותיות אך מעל לכול בטיחותיות

מדרגות בבית העסק הן חלק חשוב שמאחד בין שני מפלסים וכמובן שהעיצוב והסטייל חשובים מאוד, אך מעל לכול המדרגות חייבות להיות בטיחותיות לחלוטין. המדרגות חייבות לעמוד בכל התקנים המחמירים ביותר החל מחישוב של גובה המדרגה, רוחב ועוד. כל מתקין מדרגות חייב להתעדכן בתקנים המחמירים שנקבעו וכל רשלנות יכולה להיגמר באסון.


 

תקנים לגבי גודלן של המדרגות

 
בהתקנת מדרגות מתכת חשוב להתייחס בכובד ראש לגודל תקין של המדרגות בכמה פרמטרים. ראשית, רום המדרגה, זאת אומרת הגובה שלה, חייב להיות מחושב בנוסחה יחד עם הרוחב שלה. הנוסחה מתבצעת כאשר רוחב המדרגה יחד עם פעמיים גובה המדרגה חייב להיות בין שישים ואחת לשישים ושלושה סנטימטרים.

אמנם זו נשמעת נוסחה מסובכת אך היא פשוטה למדי ונועדה להבטיח מדרגה בטיחותית, לא גבוהה מידי ביחד לרוחב שלה. כל מדרגה שלא עומדת בחישוב זה יכולה לפסול את כל גרם המדרגות ועלולה להיות מסוכנת. על כל המדרגות להיות אחידות כיוון שהמוח מתרגל לעלייה במדרגות מה שיכול לבלבל אותו בשינויי גובה לא עדינים.
 
מדרגות מתכת
 

גם להימצאות מעקה תקין יש חשיבות מכרעת

 
לכל מדרגות חייב להתלוות מעקה בטיחות תקין. המעקה משמש לא רק לעלייה בטוחה אלא גם לירידה ומניעת נפילות. המעקה חייב להיות מורכב מסורגים אנכיים של לפחות עשרה סנטימטרים מרווח בין מוט למוט, זאת כדי למנוע נפילות אפשריות. אין בעיה ליצור מעקה מעוצב אך מומלץ להימנע מסורגים אופקיים שניתן לטפס עליהם. מדרגות מסוימות בעיקר מדרגות ממתכת מומלצות להתקנה כאשר העיצוב שלהן לא מכיל אף נקודה חדה או מעקה שניתן להיחתך ממנו.

 
 

צורת המדרגות והתקנים בחוק

 
 
 
 
צורת המדרגות אף פעם לא תהיה לוליינית כשמדובר במקום ציבורי.
עם זאת, במדרגות מתכת ומדרגות אחרות חייבות להיות מספיקות מרווחות
לפי השימוש לצורך מעבר נקי ובטוח של אנשים, כאשר צורתם משתנה ומאושרת בהתאם למיקומם בעסק, במשרד או בבית.
במקומות ציבוריים מומלץ גם שיהיה שלט נגיש של מדרגות חלקות שיונח בעת ולאחר ניקיון.