צריכת חשמל בחדרי קירור

 
אם יצא לכם להיות במטבח צבאי, בוודאי יצא לכם לראות את חדר הקירור ואולי אפילו להיות בו. חדרי קירור מהווים תפקיד מכריע במטבחים תעשייתיים וניתן למצוא אותם גם במקומות אחסון ארוכי טווח. ישנם גם מחסנים מקוררים שלמים ולמעשה בניית חדרי קירור אלו נתקלת בלא מעט בעיות שצריך לפתור. אחת מהבעיות הגדולות ביוצר היא צריכת החשמל בהם, ובנושא הזה נתעמק עד לפרטים הקטנים ביותר.
 

קירור גובה חשמל רב

 
כשאנו מקררים את הבית עם מזגן אנו מבינים מהר מאוד שחשבון החשמל שלנו הולך לגדול משמעותית. לעתים זה נסבל ולעתים פחות, אך בכל מקרה אין לנו ברירה אחרת. כדי לייעל את צריכת החשמל אנו לא מכבים את המזגן אלא הומצאו פתרונות אחרים כמו חיסכון באנרגיה או בידוד הבית. אלו בדיוק אותם העקרונות שמיושמים גם בבניית חדרי קירור חסכוניים יותר בחשמל, כאשר זו הבעיה מספר אחת והמכשול הכלכלי הכי גדול. קירור של חדר שלם יכול לעלות הון תועפות וניתן לחסוך את העלויות האלו על ידי מספר פרמטרים שיבואו ליד ביטוי וייצרו מצב נוח יותר לקירור יעיל.
 
 

השלב הראשון: בניית חדר מבודד היטב

 

בניית חדרי קירור מתבצעת בעזרת שכבות. יש מספר שכבות שיוצרות את היקף החדר מכל צדדיו כאשר לרוב מיושמת שכבת אלומיניום. הסיבה לכך היא שהאלומיניום שומר היטב על הקור ומונע כניסה חום מבחוץ, ומדובר במתכת קלה מאוד אך חזקה במידה מספקת. יחד עם המחיר הזול שלה, ניתן להבין מדוע היא שימושית ברוב חדרי הקירור שנבנים לא רק בארץ אלא בעולם. בנוסף לאלומיניום משתמשים בשכבות מבודדות חום, כאשר חומרי הבידוד האלו פועלים לשמירת החום מחוץ לסביבת החדר. בידוד החדר מוביל לקירור קל יותר וכך גם לניצול אנרגיה יעיל יותר וחיסכון.

 
 
בניית חדרי קירור
 
 

הדלת היא נקודת התורפה

 

מספיק שתפתחו את החלון בבית באופן חלקי בלבד ואוויר חם מבחוץ ייכנס ויעלה את הטמפרטורה משמעותית, ואז המזגן יעבוד בצורה מאומצת יותר. עכשיו דמיינו מה יקרה כשתפתחו דלת גדולה ורחבה של חדר קירור שהטמפרטורה בו קרובה לאפס מעלות, כאשר בחוץ מדובר בחמסין. יחד עם זאת, נקודות החיבור בדלת בעייתיות במיוחד.

 
 

איך פותרים את בעיית הדלת?

 
ראשית, יש להקפיד על דלת מבודדת ממש כמו על כל קירות החדר. גם במקרר הדלת היא נקודת התורפה כיוון היא מכילה הרבה פחות חומרי בידוד בגלל ההרכב שלה והצורך ביצירת דלת מספיק קלה לפתיחה. משמעות הדבר היא שחומרי האיטום בדלת צריכים להיות איכותיים יותר, מה שמתבטא בדלת יקרה במיוחד. יחד עם זאת, יש לאטום את חיבורי הדלת באמצעות גומי שיוצר בידוד תרמי ראוי. השלב האחרון הוא יצירת חצץ בין סביבתו הפנימית של החדר לסביבתו החיצונית, כך שלרוב יש שימוש ביריעות פלסטיק אנכיות ועבות שמאפשרות מעבר אדם אך מונעות סירקולציה.
 
 
 

מערכות בקרה לשליטה על הטמפרטורה

 
 
 
לבניית חדרי קירור חסכוניים בחשמל אי אפשר להתעלם מהטכנולוגיה שכבר הגיעה לרמות דיוק גבוהות במיוחד בכל מה שקשור לבקרת אקלים. מערכות אלו מונעות קירור יתר ושומרות על הטמפרטורה בצורה מדויקת להפליא. מערכות אלו מתריעות ברגע שיש כניסה אוויר חם מנקודה מסוימת וגם כאשר הדלת פתוחה זמן רב מידי, מה שלא הולם שימוש רגיל בדלת, כאשר בצורה כזו שמירת הטמפרטורה נמוכה ברמות המתאימות הרבה יותר פשוטה.