מה היא בניה קונבנציונלית?

 
הבנייה מתקדמת עם השנים

ככל שאנחנו מתקדמים עוד ועוד במרוצת השנים, ענף הבנייה משגשג עוד ועוד ומכיל את שיא הטכנולוגיה והתעשייה הכי מתקדמת מה שנותן לנו אפשרות ליהנות ממבנים יעילים יותר, גדולים יותר, איכותיים וחזקים יותר, והכי חשוב, בנייה מהירה ומבוקרת יותר. בניה מתועשת היא בניה שמתאפיינת בשילוב הטכנולוגיה לאורך כל שלבי הבנייה וכך ניתן ליצור חלקים מהמבנה מראש ולאחר מכן רק להרכיבם. כך מושגת שליטה מרבית על תהליך הבנייה והיא ידידותית יותר לסביבה. בניה מתועשת מתחלקת לכמה סוגי בנייה כאשר הבניה הקונבנציונלית היא הנפוצה ביותר כיום.

 

מהי בניה קונבנציונלית?

 
בניה קונבנציונלית היא בניה שמתבססת על שימוש בבטון מזוין. הבטון המזוין הוא החומר העיקרי ממנו מורכב שלד הבניין, ויחד איתו בדרך כלל יש שימוש בפלדה חזקה. בשיטה זו, כמו בבניה מתועשת קלאסית, הקירות עשויים בלוקים בעובי של עשרים סנטימטרים. רצפות הבטון בשיטה הזו תלויות בין קורות המבנה, כאשר בדרך כלל מדובר על תקרות צלעות, שהן משיטות הבניה היותר נפוצות כיום.
 

יתרונות הבניה הקונבנציונלית

 
לבניה קונבנציונלית יש יתרונות רבים שכן לא סתם היא שיטת הבניה הנפוצה ביותר. ראשית, העלויות שלה מאוד נמוכות ביחס לשיטות בניה אחרות. חומרי הגלם העיקריים בשיטה זו הם חול ומלט, שנמצאים בכמויות אדירות במדינת ישראל והמחיר שלהם נוח לעבודות הבנייה השונות. השיטה הקונבנציונלית נוחה מאוד לעבודה והביצוע שלה פשוט יחסית לשיטות אחרות.

נוסף לכל אלו ישנו יתרון חשוב נוסף, כאשר השיטה הזו גמישה למדי וניתן לגוון אותה מאוד, אפילו ניתן לשנות את הבניה גם באמצע הדרך, למשל, לשלב חומרים אחרים כמו גבס או עץ. למי שבונה את המבנה יש יד רחבה יותר לשינויים לפי ההעדפה האישית שלו.

 
 

גם לבניה קונבנציונלית יש חסרונות

 
 
 
החסרונות בבניה הקונבנציונלית היא שהיא אינה מהירה כל כך. בניה מתועשת נותנת לנו אפשרות ליהנות מהקמת מבנים שמהירה בכשלושים אחוזים מהבניה בעבר אך הבניה הקונבנציונלית נשארת מעט מאחור.

רמת הבידוד התרמי והבידוד האקוסטי שלה נמוכה יחסית והפסולת שנוצרת בה מרובה. בניה מתועשת מכילה שיטות אחרות שיכולות להיות טובות יותר אך התרבות השמרנית בישראל שומרים על הבניה הקונבנציונלית במקום הראשון.