הקמת מרכזים לוגיסטיים

 
מהם מרכזים לוגיסטיים?

מרכזים לוגיסטיים הם סוגי מבני תעשיה שמיועדים כדי לרכז אזור תעשיה מסוים לטובת כל מה שקשור לענף הלוגיסטיקה למשל שטחי מחסנים, שטחי הפצה של מוצרים מסוימים וכמובן תחבורה רבה שנועדה להגיע לאזורים אלו ולפזר אותם בין הלקוחות או הקמעונאים השונים.
מבני תעשיה כאלו נמצאים בפארקים מיועדים בחלק מהערים באזורים שמיועדים לתעשייה ולייצור ויש בהם גם אזורי חלוקה, אזור לטיפולים בכלי רכב שונים שקשורים לתחבורה או לרכבי תעשיה ולרוב גם אזורי מוקדי שירות רבים בגלל התחלופה של המבקרים שם כמו למשל חברות תקשורת, דואר ועוד.

 
 
מבני תעשיה
 

הקמת מרכזים לוגיסטיים בצורה נכונה: מה חשוב לדעת?

 
  • מרכזים לוגיסטיים חייבים להיות בצירים נוחים להגעה. אי אפשר לקיים פארק כל כך גדול שיש בו מבני תעשיה רבים בלי שתהיה אליו הגעה נוחה ובתדירות גבוהה. אזורים אלו צריכים לאפשר להכיל מצד שני תחלופה גבוהה מאוד ש לאנשים שמגיעים בתחבורה ציבורית ובעיקר בשעות הבוקר לעובדים הרבים שמגיעים לשם ובשעות השיא כשיש הרבה לקוחות שמגיעים לקבל שירותים שונים כמו למשל שישי בבוקר או אמצע השבוע בשעות חמש עד שבע בערב.

  • נוסף לתחבורה הציבורית שצריכה להיות ראויה חייבת להיות חנייה גדולה שתספק את כל הצרכים של האנשים באזור. כשאין מספיק חנייה המקום יהיה פחות אטרקטיבי והעומס יחריב את החוויה של מבנה הלוגיסטיקה עצמם בפרק האזור בכלל.

  • המיקום באופן כללי הוא אחד הדברים החשובים ביותר. המיקום לא יכול להיות ליד מרכזי אוכלוסייה מצד אחד אך לא מרוחק מידי מצד שני. חייבים לשמור על איזון נכון בבחירת מיקום מנצח.
 
 

תשתיות

 
תשתית לקויה יכולה להרוס מבני תעשיה שלמים ולהרחיק אנשים מהמרכז הלוגיסטי. המרכזים הלוגיסטיים חייבים להיות עם תשתית נוחה ביותר מבחינת הספקה חשמל, מערכות ניקוז ראויות וכל מה שמאפשר עבודה נכונה ללא תקלות. מקום תעשייתי כה רחב חייב להיות בעל תשתית מספקת לפי כמות העובדים והתושבים שמגיעים מידי יום.