בניה מתועשת - חיסכון בזמן בתהליך הבניה

 
אם נספר למי שלא מעורה בעולם הבניה שיש כמה שיטות בנייה שונות, הוא ככל הנראה יתבלבל. עם זאת, כדאי מאוד להכיר את השיטות השונות ובעיקר את הבנייה המתועשת, כי היא שיטת הבנייה הנפוצה ביותר בימינו. מהי בדיוק בניה מתועשת? מה העקרונות שמאחוריה? מה היתרונות שלה והאם יש לה גם חסרונות? אחרי המאמר הזה כבר תבינו את כל הפרטים עד הקטנים ביותר.
 

ענף הבניה לא עוצר בצד

 
כמו שהטכנולוגיה לא עומדת במקום וגם השגרה שלנו מתקדמת יותר משנה לשנה במטרה להיות ידידותית יותר לסביבה, יעילה יותר מבחינת זמנים ובעיקר חסכונית יותר מבחינת עלויות, גם ענף הבניה לא נשאר מאחור. ענף הבניה ממשיך להתקדם קדימה בצעדי ענק אל עבר היעילות הגבוה ביותר שהוא יכול להגיע, והבניה המתועשת היא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לכך. הבניה המתועשת היא למעשה מקבץ רחב של תהליכים שמייעלים את הבניה ומביאים לה יתרונות רבים, הן ביעילות של זמן, בארגון לוגיסטי נוח וטוב יותר וכמובן בסופו של דבר גם חיסכון בעלויות.
 
 

מהם מאפייני הבניה המתועשת?

 
אם בעבר כדי לבנות מבנה מסוים, וזה לא חשוב כרגע אם מדובר ביחידת דיור קטנה או במפעל חדש וגדול, היה צורך בבניה של כל החלקים להרכבת השלם באותו אתר בניה, היום בזכות הבניה המתועשת זה פשוט לא נדרש. כמו שכבר אמרנו, הבניה המתועשת היא לא שיטת בניה אחת אלא מספר רב של תהליכים קטנים שבסופו של דבר יוצרים את השלם, את המטרה העילאית, והיא ייעול הבניה. מה שקורה הלכה למעשה בבניה המתועשת הוא שחלק ניכר מהחלקים שמרכיבים את אותו פרויקט, בין אם מדובר במבנה ציבור, בית מגורים או גשר, הוא שהחלקים מגיעים כבר מוכנים לאתר.
 
 
 

בניה מתועשת היא בניה מודולרית

 
הבניה המתועשת היא בניה הרבה יותר מודולרית. מה זה אומר? זה אומר שכדי לבנות פרויקט גדול יותר הבניה נעשית לפי חלקים, כאשר הדבר הזה בא לידי ביטוי לא רק בפועל בבניה אלא גם בתכנון שלה ובקבלנים שפועלים במקום. יכול להיות שלפרויקט אחד גדול יהיו כמה חלקים שונים שבכלל לא יהיו קשורים זה לזה כאשר ההאצלה של הסמכויות והפיצול של התהליכים לכמה תתי תהליכים, תורמת גם לסדר גדול יותר וגם לעבודה יעילה ומהירה יותר שמתבצעת בו זמנית. זו אולי אחת הנקודות החשובות ביותר של הבניה המתועשת, היא הרבה יותר מהירה ומסודרת.
 
בניה מתועשת
 
 

בניה מתועשת ידידותית יותר לסביבה

 
לבנייה המתועשת יש עוד יתרון חשוב שאולי ייתפש בעיניכם כפחות חשוב מהאחרים, בעיקר אם אתם חברת בניה שמעוניינת ביתרונות הכספיים של חיסכון בעלויות וארגון לוגיסטי גדול ונוח יותר, אך לכל לתושבי כדור הארץ הוא היתרון החשוב ביותר. בגלל שבבניה המתועשת החלקים השונים שמרכיבים את המבנה העתידי מגיעים מוכנים, יש הרבה פחות זיהום אוויר. מצד אחד הייצור של אותם חלקים מתרחש במפעל ולכן הזיהום יתרחש בכל מקרה, אך הוא לכל הפחות לא יקרה באמצע שכונת מגורים, מה גם שתהליך הבניה יהיה שקט יותר. כמו כן, במפעל יש יותר כלים לשמור על הסביבה.
 
 
 

פחות טעויות בבניה מתועשת

 
 
 
מכיוון שבבנייה המתועשת כל החומרים מגיעים אחרי שכבר עברו עיבוד והם למעשה מוכנים להרכבה ולשימוש יש הרבה פחות מקום לטעויות ורוב הטעויות הן טעויות של תכנון או הרכבה. כך למשל קירות שמגיעים למבנה שמוקם בבניה מתועשת לא יצטרכו לעבור מריחת טיח כיוון שכבר עברו זאת וכולה. כך למעשה הבניה המתועשת היא בניה הרבה יותר מדויקת וזה מוסיף לכל שאר היתרונות של חיסכון בזמן ובעלויות.